Консультація для батьків Сензитивні періоди у дітей
Сенситивні періоди – періоди особливої чутливості до тих стимулів довкілля, які відповідають потребам розвитку дитини. Це так звані «вікна можливостей», які підказують оптимальний період для навчання дитиною чогось. Їх можна помітити, спостерігаючи за дитиною, до чого її тягне, на чому вона концентрується.
1. Руховий розвиток - від народження до 1,5 років. На цьому етапі малюк пізнає навколишній світ через рух. Поступово немовля вчиться керувати своїм тілом: брати іграшку, перевертатися на животик і назад, сідати, повзати, вставати на ноги і ходити.
2. Розвиток м'язової координації - від 1,5 до 4 років. Від фізичного здоров'я малюка безпосередньо залежить інтелектуальний розвиток, ігнорування цього періоду призведе в подальшому до слабкої фізичної підготовки.
3. Розвиток мовлення - від народження до 6 років. У цей період дитина поступово розширює свій словниковий запас. Спочатку вона агукає, лепече, а потім вчиться говорити. Оптимальний розвиток усного мовлення відбувається від 1,5 до 3 років.
4. Інтерес до дрібних предметів - від 1 до 4 років. На даному етапі малюка увагу привертають дрібні іграшки, предмети і деталі, ігри з ними. Це сприяє розвитку дрібної моторики.
5. Сприйняття порядку - від 2 до 4 років. Цей час сприятливий не тільки для навчання порядку і наведення чистоти в будинку, а також для певного режиму дня і щоденних ритуалів, необхідних для дитини.
6. Музичне сприйняття - від 2 до 6 років. У цей період відбувається розвиток музичного слуху. Дітки можуть легко навчитися сприймати мелодію, ритм і висоту звуків.
7. Ввічливість і етикет - від 2,5 до 6 років. Важливо не упустити цей час, щоб навчити малюка ввічливим формам роботи з оточуючими, і закласти основи етикету.
8. Диференціація сприйняття - від 2,5 до 6 років. Малюк вчиться осмислювати і розрізняти різні сенсорні відчуття: смак, запах, звук, дотик.
9. Читання - від 3 до 5,5 років. На цьому етапі діти цікавляться буквами і утворенням слів з них, тому навчити читати буде простіше, ніж в більш старшому віці.
10. Навичка письма - від 3,5 до 4,5 років. У цей час у дітей з'являється інтерес до літер і цифр. Стимулюйте його за допомогою різних ігор.
11. Просторове сприйняття - від 3,5 до 4,5 років. У цей період у малюків з'являється інтерес до плану місцевості та географічних карт. Вони вчаться орієнтуватися в просторі, знаходити дорогу до знайомих об'єктів. Їм подобається збирати пазли і грати в об'ємні конструктори.
12. Математика - від 4 до 6 років. Діти знайомляться з поняттям кількості, з порядковими номерами, найпростішими арифметичними діями. Ці знання в подальшому будуть потрібні для успішного розвитку математичних навичок.
Сензитивний період - це тимчасовий стан, що закінчується здобуттям певного досвіду, тому потрібно зробити так, щоб дитина отримала усі необхідні для неї навички.
Практичний психолог: Ящишина Анастасія Костянтинівна