Вибір професії старшокласником. Як допомогти дитині зробити правильний вибір?
Проблема вибору професії рано чи пізно постає перед будь-яким школярем. Для того щоб її вирішити, потрібно сильніше заглибитися в нюанси.Якщо дитина має явний талант до математики, іноземних мов або вона дивовижний художник, спортсмен, то вибір очевидний. Але набагато складніше доводиться тим, а їх все-таки більшість, хто не має таких талантів, яким можна присвятити життя. Їм варто ретельніше обміркувати, ким хочеться стати у майбутньому.
Більшість дітей знає лише ті професії, які популярні на даний період часу, або ті, без яких у принципі не обійтися. Це лікарі, юристи, менеджери, будівельники та багато інших. Але знання про них є досить поверхневими. Щоб зробити вибір, потрібно протягом тривалого часу знайомитись з особливостями таких спеціальностей.
Бажаючи допомогти, батьки часто «тиснуть» на школяра.
Звичайно, порада близьких ніколи не зашкодить, але не варто наполягати на тому, до чого у дітей немає інтересу. Дуже важливо, щоб дитина самостійно дійшла до усвідомленого вибору, адже саме їй займатиметься цим все життя. Часто трапляється так, що людина дуже прислухається до порад, і лише через багато років розуміє, що помилилась і займатися бухгалтерією або проектувати вдома – не її.
Незважаючи на складний підлітковий період, коли проблема вибору професії стоїть особливо гостро, необхідно прислухатися до доньки або сина.Слід обговорювати цю тему, ділитися досвідом, докладно розпитувати дитину, що їй подобається і чому. Якщо у школяра є на прикметі кілька професій, то відмінним рішенням буде надати можливість побувати на своїй «майбутній роботі». Для цього можна попросити про це друга-лікаря або сестру-менеджера розповісти про всі тонкощі.
Тест на вибір професії може стати визначальним, а може бути марним. З одного боку, вони допомагають звузити список та зрозуміти свої мотиви при виборі професії. Дитина намагається точніше визначитися з тим, що їй цікаво й розуміє, наскільки ці пункти збігаються з тим, що добре виходить.
Проте, багато хто проходячи такий тест, відчуває розчарування, наприклад, коли дитина хотіла стати модельєром, а тест пропонує їй стати архітектором. Тому все ж таки варто прислухатися не до тестів і порад, а до власних бажань та цілей.
Основна допомога від батьків при виборі професії – внесок у дитину протягом усього її життя.Немає нічого кращого, ніж усіляко розвивати дітей, давати їм можливість пробувати себе в різних напрямках, забезпечувати їм корисне дозвілля. Тільки відкриваючи для себе нове, людина може зрозуміти, що їй подобається. Не можна відкрити талант до легкої атлетики, якщо все життя ходити в музичну школу. Тому всебічний, якісний розвиток – запорука успішної майбутньої дитини.
У тому числі батьки можуть морально допомогти дитині безпосередньо під час вибору професії. Підлітку буде легше, якщо зрозуміє, що всі колись проходили цей життєвий етап. Тому доречним буде як підтримка поділитися своїм досвідом – розповісти, як обирали професію самі.
Також школяр не повинен зазнавати тиску. На нього і так покладається велика відповідальність – усі чекають від нього дуже важливого рішення, яке досить тяжко прийняти.
Краще, якщо від дорослих виходитиме впевненість. Важливо донести до дитини, що який би вибір вона не зробила, завжди можна його поміняти протягом життя. Це дасть дитині можливість трохи розслабитися і прийняти рішення в більш спокійній обстановці.
З повагою, практичний психолог Каушанська Маргарита Володимирівна