Як правильно хвалити дитину
Дитині будь-якого віку насамперед потрібно, щоб батьки її помічали. У нормі дитина і батьки пов'язані відносинами прихильності, в ідеалі - це стосунки надійної прихильності. Тобто дитина чітко знає не тільки те, що вона ваша, але і те, що вона вам потрібна і вами любима, ви готові її захищати і про неї дбати. Похвала — це один із способів виявити увагу до дитини.
Декілька порад батькам, як хвалити дитину
1. Хваліть дитину не тільки за досягнення, але й за зусилля. Результату може довго не бути, але дитина зрозуміє, що зусилля самі по собі теж гідні поваги і похвали, а це дуже цінний внесок у ваше сьогодення і майбутнє. У житті часто бувають ситуації, коли треба довго вкладатися без видимого результату.
2. Порівнюйте дитину тільки з самим собою. Якщо ми порівнюємо дитину з іншими дітьми, ми звертаємо її увагу не на те, до чого варто прагнути, а на те, що вона особисто нас не влаштовує. І що сусідський Антон був би для нас набагато кращим сином.
3. Похвала має бути щирою. Іноді батьки можуть бути такими стомленими або чимось засмученими, що їм важко висловити свою радість. Тут можна пояснити дитині свій згаслий вигляд і не особливо радісний тон: «Вибач, я так сьогодні втомилася, що мені складно якось яскраво виражати свої емоції, але, правда, пишаюся тобою».
4. Важливо, щоб похвала відповідала віку і рівню розвитку дитини. Те, що трирічна дитина витерла зі столу калюжу за власною ініціативою, викликає мамине бурхливе захоплення: «Розумниця! Мамина помічниця!». Підлітку в цьому випадку достатньо вашої подяки або посмішки.
5. Шукайте хороше. Навіть у найневдалішій роботі чи вчинку можна відзначити щось хороше. Хоча б намір.
6. Нехай ваша похвала буде змістовною. Розкажіть докладніше, що саме вам подобається в роботі дитини або її вчинку.
7. Немає нічого жахливого в оціночних судженнях або ти-висловлюваннях: «Ти молодець. Це хороша робота". Головне, щоб у вашому спілкуванні з дитиною були присутні й інші форми похвали.
8. Періодично влаштовуйте ревізію досягнень. Розмовляйте з дитиною про те, що у неї вийшло, що ви помітили, чому пораділи. Показуйте її власний прогрес. Неважливо, про що йдеться: про навчання, ваші відносини, успіхи в грі на гітарі або програмуванні.
Для дитини похвала - це засіб дізнатися, що батькам вона не байдужа. Це допомагає їй певніше крокувати життям і вирощувати любов та повагу до себе.
( Запрошуємо на наш телеграм канал за посиланням https://t.me/+cxCCLjJVzHw4ZDY )
З повагою, практичний психолог Ящишина Анастасія Костянтинівна