Трихотілломанія у дітей
Сьогодні поговоримо про таке явище як трихотілломанію.
Трихотілломанія - це нав'язливе висмикування волосся на голові, іноді на обличчі або тілі. При цьому утворюються видимі ділянки облисіння, часто розташовані симетрично. Площа облисіння поступово зростає. Часто люди, особливо діти, піддаються глузуванням та засудження через такі прояви. Але важливо розуміти, що висмикування волосся - хвороба, а не примха, і люди не можуть самостійно позбутися цієї звички.
Захворювання найчастіше зустрічається у жінок. Також існує дитяча тріхотілломанія. Дорослі та діти зазвичай намагаються приховати ділянки облисіння. Нерідко трихотілломанія поєднується з трихофагією (з'їданням вирваного волосся) та звичкою гризти нігті.
На жаль причини трихотілломанії вивчені не до кінця. Існує генетична теорія виникнення цього захворювання. Захворювання нерідко супроводжує інші психічні розлади – шизофренію, депресію, обсесивно-компульсивний розлад.
У дітей може виникнути як наслідок конфліктів у сім'ї, зайвого тиску чи насильства. Коли дитина висмикує волосся при трихотілломаніі, ейфорія викликає зниження рівня стресу та зняття напруги.
Найчастіше діти висмикують волосся машинально і не помічають своїх дій, заперечують скоєне, іноді ховають вирване волосся або з'їдають його.
Діагноз «трихотілломанія» встановлюється за наявності вогнищ облисіння.
Щоб виявити супутні психічні розлади та проблеми, необхідна консультація лікаря психотерапевта та патопсихологічне дослідження у клінічного психолога. За наявності показань лікар призначає дослідження рівня гормонів.
При тріхотілломаніі лікуванням займається психотерапевт. Він допоможе виявити приховані причини, які призводять до напруги, яку дитина знімає у такий категоричний спосіб. Підсвідомість ховає травмуючі ситуації настільки глибоко, що часто їх не так просто витягнути на поверхню, для цього може знадобитися не один сеанс роботи з психотерапевтом. Профілактичне гоління або носіння шапочки мають обмежену ефективність, адже вони не вирішують проблему, лише впливають на прояви хвороби.
Тому найефективнішим рішенням для тих, хто думає про те, як позбутися трихотілломанії, буде звернення до досвідченого психотерапевта. Лікар проведе комплексне обстеження, виявить причини та особливості перебігу захворювання та призначить ефективне лікування.
Крім індивідуальної психотерапії для лікування трихотілломанії можуть бути використані загальнозміцнюючі методики - фізіотерапія, масаж, тілесно-орієнтована терапія (релаксація), а також індивідуально підібране медикаментозне лікування.
Методи терапії трихотілломанії першого порядку - індивідуальна та сімейна психотерапія з медикаментозною підтримкою.
Трихотілломанія у дітей часто потребує сімейної психотерапії. Адже проблеми, що виникають у сім'ї та призводять до розвитку розладу у дитини, самі по собі не минають. Іноді сімейну психотерапію показано і дорослим пацієнтам.
Прогноз при трихотілломаніі, як правило, сприятливий. Головне — своєчасне звернення до лікаря та дотримання всіх рекомендацій. Саме бажання вилікуватися від хвороби, активна участь у процесі лікування та співпраця з психотерапевтом є запорукою успішного лікування. Не соромтеся, звертайтесь до професіоналів і Вам обов'язково допоможуть.
З повагою, практичний психолог Каушанська Маргарита Володимирівна