Анімалотерапія
Анімалотерапія (від латинського «animal» - тварина) - вид терапії, що використовує тварин та їх образи для надання психотерапевтичної допомоги. Це цивілізований науковий метод лікування та профілактики серйозних захворювань. В анімалотерапії використовуються символи тварин: образи, малюнки, казкові герої, іграшки, а також справжні тварини, спілкування з якими безпечне.
Функції анімалотерапії
Психофізіологічна функція. Знімає стрес, нормалізує роботу нервової системи, психіки загалом.
Психотерапевтична функція. Сприяє гармонізації їхніх міжособистісних стосунків.
Реабілітаційна функція. Сприяє психічній та соціальній реабілітації.
Функція задоволення потреб у компетентності. Формула «я можу» є однією з найважливіших потреб людини.
Функція самореалізації. Задовольняє потребу бути значимим для інших.
Функція спілкування. Здійснення спілкування партнерів.
Види анімалотерапії
Неспрямована анімалотерапія - взаємодія з тваринами в домашніх умовах без усвідомлення або цілеспрямованого розуміння їх терапевтичного значення.
Спрямована анімалотерапія - цілеспрямоване використання тварин та (або) їх символів за спеціально розробленими терапевтичними програмами. Цей вид анімалотерапії використовує спеціально навчених тварин, а не тварин пацієнта. Часто використовуються не лише самі тварини, а й їхні образи та звуки тварин.
Спрямована анімалотерапія поділяється на види, залежно від того, які саме тварини використовуються:
Іпотерапія – це вид анімалотерапії, який використовує як основний засіб спілкування з кіньми та верхову їзду. Це ефективна лікувальна фізкультура. Іпотерапію використовують при порушеннях опорно-рухового апарату, атеросклерозі, черепно-мозкових травмах, поліомієліті, шлунково-кишкових захворюваннях, простатиті, сколіозі, розумовій відсталості. Спілкування з конем дає стійкий позитивний емоційний фон, який сам є цілющим.
Дельфінотерапія - дельфіни дуже часто використовуються в медицині та психотерапії. Спілкування з дельфінами допомагає стабілізувати психоемоційний стан людини, зняти психологічне напруження, людина заспокоюється, починає нестандартно мислити, швидко знаходить вихід із кризової ситуації. Це чудова психологічна реабілітація для дітей із захворюваннями нервової системи — аутизмом, ДЦП, олігофренією, синдромом Дауна, людей, які потрапили в екстремальні умови, що пережили землетруси, урагани, аварії та будь-який інший сильний стрес.
Каністерапія – вид анімалотерапії з використанням собак. Собака — прекрасні «ліки» проти гіподинамії, спричиненої малорухливим способом життя. Прогулянки із собакою знижують ймовірність серцево-судинних захворювань, інфаркту міокарда та інших захворювань серця та судин. Собака задовольняє дефіцит людини у спілкуванні, підвищує самооцінку господаря, покращує його комунікабельність, вирішує конфлікти в сім'ї. У слині собаки міститься фермент лізоцим, який знищує хвороботворні мікроорганізми. Каністерапія рекомендується при неврастенії, істерії, психастенії та неврозах. Частими гостями є собаки у хоспісах та психіатричних клініках. «Хвостатий лікар» може бути будь-якої породи – ротвейлером, коллі, бульдогом, карликовим пінчером та звичайною дворнягою. До роботи з пацієнтами допускаються в повному обсязі собаки, лише спокійні, не агресивні, зі стабільною психікою.
Фелінотерапія - терапевтичний вплив кішок. Кішки скрашують самотність, заспокоюють, знижують артеріальний тиск, стабілізують роботу серця, знімають суглобові та головні болі. Мурликання кішки - це певні звукові коливання (частота від 20 до 50 Герц), що стимулюють процес лікування. Тривала дружба з кішкою зміцнює імунну систему та сприяє здоров'ю та довголіттю.
Усі живі істоти можуть надати людині ефективну психологічну допомогу. В анімалотерапії використовуються й інші тварини, але набагато рідше, тому що прямий терапевтичний ефект у цих випадках дещо нижчий. Навіть сьогодні наші маленькі пухнасті друзі можуть надати нам психологічну підтримку, але потрібно пам’ятати, якщо у вас алергія на ту чи іншу тварину, краще знайти іншу форму терапії.
(Заходьте на наш телеграм канал за посиланням https://t.me/+cxCCLjJVzHw4ZDYy)
З повагою, практичной психолог Ящишина Анастасія Костянтинівна