СУБСИНДРОМИ СТРЕСУ
На основі дослідження напруження функціонального стану людей при стресі наводять чотири види його субсиндромів: вегетативний, емоційно-поведінковий, когнітивний, соціально-психологічний.
1. Вегетативний субсиндром – найдавніший в філогенезі. Активність вегетативної нервової системи не контролюється свідомістю, тому захисні вегетативні реакції запускаються незалежно від виду стресора.
До проявів вегетативного субсиндромов стресу відносять:
підвищення тонусу серцево-судинної системи;
активацію фагоцитозу;
активацію процесу регенерації тканин;
тромбоцитоз;
потовиділення;
блювоту і т.д.
Якщо дія стресора триває і організм не справляється із завданням, то вищевказані локальні вегетативні реакції можуть стати причиною розвитку «хвороб стресу».
2. Емоційно-поведінковий субсиндром характеризується особливостями поведінки в умовах стресу, тобто емоційними і поведінковими реакціями на стрес.
Діапазон цих реакцій може бути дуже широким: від незначних змін в загальному емоційному фоні та поведінці до гострих реакцій на стрес: плачі, істериці, агресивній поведінці, апатії і т.д.
3. Когнітивний субсиндром проявляється в зміні пізнавальних процесів (сприйняття, увага, мислення, пам'ять і ін.), а також процесів самосвідомості (Я-образу, самооцінки), осмислення дійсності т.д.
4. Соціально-психологічний субсиндром проявляється зміною соціальної ролі, зміні стилю спілкування людей, що знаходяться в стресових ситуаціях. Ці зміни можуть проявлятися як у вигляді соціально-позитивних тенденцій, так і соціально-негативних форм спілкування.
Знаючи ці субсиндроми стресу, ми зможемо краще розуміти себе, та надати собі допомогу. Щоб не пропустити ці «сигнали», потрібно прислухатися до себе, та за потреби звертатися по допомогу.
З повагою, Ящишина Анастасія Костянтинівна