Кінострічки про людей з аутизмом
2 квітня - Всесвітній день розповсюдження інформації про аутизм, тому надаємо вам добірку фільмів, де головні або ж одні з героїв мають розлад аутистичного спектру.
«Людина дощу»
«Людина дощу» — фільм про аутизм і не тільки, який отримав високі оцінки як від кінокритиків, так і глядачів. Через рік після виходу, в 1989 році, фільм був удостоєний «Оскара». Лауреатом престижної премії став і Дастін Хоффман, який зіграв роль брата-аутиста. У Чарлі помирає батько. Він упевнений, що вся спадщина перейде до нього в руки, як до єдиного найближчого родича. Але з'ясовується, що синові дістається лише старий автомобіль покійного. Герой дізнається про існування брата на ім'я Раймонд, який хворий на аутизм і знаходиться в лікарні. Чарлі не має наміру миритись з несправедливістю, створеною батьком, і збирається будь-яким способом завоювати спадок. Він ще не знав, що придбає щось більше, ніж гроші, зважившись на викрадення хворого родича. В голові Чарлі йде переосмислення людських цінностей, і він вперше в житті розуміє, що матеріальні блага не найголовніше.
Фільм – екранізація однойменного роману Леонарда Флєйшера «Людина дощу», яка поклала традицію називати дітей з розладами аутистичного спектру «діти дощу». Від цієї назви й пішов і синій чи блакитний колір, який символізує дітей з РАС.
«Моторошно голосно і вкрай близько»
«Моторошно голосно і вкрай близько» — фільм про одинадцятирічного хлопчика Оскара, який страждає на аутизм в легкій формі. Хвороба носить назву синдром Аспергера, при якому можна вести повноцінне існування в соціумі. Люди, які страждають цим синдромом, часто не можуть зрозуміти деяких людських емоцій. Історія починається з того, що Оскар втрачає батька, який гине під час скоєного терористичного акту в Нью-Йорку. Через рік після загибелі хлопчик натикається на послання, залишені загиблим батьком. Він починає власне розслідування, яке повинно привести до розгадки трагедії, що трапилась.
«Що гризе Гілберта Грейпа?»
«Що гризе Гілберта Грейпа?» — американська драма Пітера Хеджеса. Роль головного героя Гілберта Грейпа зіграв Джонні Депп, другим головним героєм картини став Леонардо Ді Капріо, який виконав роль Арні, який страждає на аутизм. Після смерті батька всі турботи про опіку сім'ї переходять на плечі Гілберта. На його піклування виявляється хвора мати і недоумкуватий брат, який за прогнозами лікарів скоро помре. Рутина затягує молоду людину в свій вир, і він не бачить ніяких перспектив на майбутнє, так як його прямий обов'язок - піклуватися про хворих родичів. Але все змінюється в одну мить, коли герой випадково знайомиться з дівчиною Беки, що потрапила в його містечко.
«Хлопчик, який вмів літати»
Фільм про немовленнєвого підлітка з РАС, який любить стояти на дахах або підвіконнях так, ніби він вміє літати. Подібна поведінка викликає зрозуміле занепокоєння оточуючих, але коли він рятує дівчинку-сусідку від падіння, люди починають шукати відповіді на запитання: а раптом він вміє літати насправді? Фільм примітний як один з перших фільмів, які згадують невербальний аутизм, і коли він знімався (1986), пристрої та засоби альтернативної комунікації для людей з аутизмом практично не використовувалися.
«Темпл Грандін»
Телевізійний фільм каналу HBO, заснований на реальній біографії Темпл Грандін – жінки з розладами аутистичного спектру, яка, незважаючи на численні труднощі, стала відомим фахівцем з поведінки тварин і модернізувала багато аспектів тваринництва. Написання сценарію та зйомки проходили за безпосередньої участі доктора Грандін і її матері, і кінцевий результат був схвалений його героїнею. Багато експертів і люди зі спільноти аутизму вважають його найкращим художнім фільмом на тему аутизму.
«Хороший доктор»
Багатосерійний фільм про молодого хірурга з синдромом саванта, який завдяки своїм видатним здібностям стає блискучим лікарем. За життєвими перипетіями Шона Мерфі (ісп. Фредді Хаймор) цікаво спостерігати ще й тому, що він страждає РАС і, незважаючи на феноменальну пам'ять, відчуває великі труднощі у взаємодії із зовнішнім світом. Синдром саванта, або савантизмом - це таке рідкісне явище, коли при загальній затримці в розвитку у людини з'являється «острів геніальності», тобто область, в якій він проявляє неординарні навіть для звичайних людей здатності.
«М’юзік»
Торгуюча наркотиками Зу (Кейт Хадсон) виявляється єдиним опікуном своєї неповнолітньої аутичної зведеної сестри-підлітка М’юзік (Медді Зіглер), яку до своєї смерті виховувала її бабуся. Зу - волелюбна і навряд чи може подбати про себе, не кажучи про догляд і турботу про свою сестру. Зу бореться з цією новою відповідальністю, але незабаром дізнається, що життєві перешкоди полегшуються з невеликою допомогою свого друга, Ебо (Леслі Одом молодший), сусіда, чия власна сімейна історія робить його тим, у кого Зу може вчитися і на якого можна покластися.
Це тільки невелика кількість стрічок, які розповідають історії, де присутні люди з аутизмом і які складнощі зустрічаються на їх шляху. Гарного вам перегляду!
#2квітня_підтримую #ублакитному #у_блакитному #аутизм
Практичний психолог Ящишина Анастасія Костянтинівна.
*фото з серіалу "Хороший доктор"