A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальна установа "Одеський інклюзивно - ресурсний центр № 7"

Лівші: чому не можна їх переучувати?

Дата: 11.06.2021 09:52
Кількість переглядів: 76

Ще пару десятків років тому серед педагогів та батьків була тенденція переучувати дітей-лівшів до використання правої руки як провідної. Але вченими було доведено, що цього не слід робити, тому як таке переучування може бути шкідливим як для нервової системи дитини, так і для її розвитку в цілому.

???? Чим небезпечне переучування?

Численні дослідження підтвердили, що переучування призводить до погіршення не тільки психічного, але і фізичного здоров'я. Воно може негативно вплинути на розвиток дитини, спровокувати серйозні порушення здоров'я, ускладнити процес адаптації до школи. У перенавчених дітей-лівшів часто виникають важкості з письмом: можуть спостерігатися прояви дисграфії (дитина пропускає букви у слові, замінює і віддзеркалює їх), при письмі дитина затримує дихання, сильно стискає ручку і тримає її неправильно, лінії у неї виходять нерівними, пропорції букв порушені. Також можуть початися проблеми з читанням (дислексія).

Погіршується і самопочуття дитини: вона стає дратівливою, примхливою, погано їсть і спить. Порушення емоційної сфери можуть супроводжувати і інші ускладнення: заїкання, нервовий тик, енурез, шкірні захворювання, нав'язливі рухи та інші порушення психіки. Дитина починає скаржитися на втому в правій руці, головні болі, зниження працездатності й підвищену стомлюваність, тривожність.

?Помітивши ці прояви у дитини (тим більше у перенавченого лівші), слід обов'язково звернутися до фахівців.?

???? В якому віці можна визначити провідну руку? ????

????? Провідну руку можна визначити не раніше чотирьох-п'яти років, коли сформувалася стійка перевага однієї руки.

Для того, щоб зрозуміти, яка з рук малюка є провідною, потрібно придивитися: як дитина зав'язує і розв'язує вузлики, шнурує черевики, складає кубики, збирає конструктор. Провідна рука при цьому рухається активно; інша - утримує предмет.

?? Три способи визначити, яка рука є провідною:

1. «Переплетення пальців рук». Запропонуйте дитині скласти руки в замок - швидко, без підготовки. Вважається, що у правшів при цьому зверху виявиться великий палець правої руки, у лівшів - лівої.

2. «Поза Наполеона» - складання рук на рівні грудей. Прийнято вважати, що у правшів права кисть лежить зверху на лівому передпліччі.

3. «Одночасні дії обох рук». Нехай дитина спробує двома руками одночасно намалювати квадрат, коло, трикутник. При цьому рухи, які виконує провідна рука, можуть бути більш повільними, але більш точними. Лінії фігур, намальовані провідною рукою, - більш чіткі, рівні, кути згладжені, точки з'єднання не розходяться.

????? Крім того, можна попросити дитину виконати нескладні дії: полити квіти, пересипати пісок лопаткою, почистити зуби, штовхнути палицею кульку, дістати книги з полиці, відкрити замок-блискавку, запалити сірник і так далі. Якщо дитина вибирає ліву руку, і при цьому вона рухається легше і точніше, то її провідна рука - ліва.

Може статися й так, що побутові дії дитина дійсно краще виконує лівою рукою, а графічні - правою. Або навпаки. Це теж треба враховувати при виборі руки для письма.

Вчитель - дефектолог Проніна Софія Андріївна.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень